Biała trumna

Symbolika białych trumien

Jedną z najtrudniejszych sytuacji, z jakimi mają do czynienia pracownicy zakładów pogrzebowych, jest pogrzeb dziecka. Przedwcześnie zakończone życie jest najczęściej skutkiem tragicznego wypadku lub nieuleczalnej choroby. Niezależnie od powodu zgonu, pogrzeby dzieci są dla większości z nas zaprzeczeniem naturalnej kolei rzeczy, mianowicie chowania rodziców przez ich potomstwo. Tego typu ceremonie pogrzebowe przygotowuje się z najwyższą pieczołowitością, kładąc nacisk na każdy szczegół i symbol.

Biel w kulturze, religii i sztuce

Jako najjaśniejszy kolor, dla wielu kultur biel oznacza niewinność, świętość, czystość i światło. W chrześcijaństwie jest barwą Ducha Świętego. Biały ubiór będzie zatem przywdziewany przez panny młode, dzieci dopuszczane do chrztu czy komunii świętej. W białe całuny są również owijani zmarli. Co ciekawe, biały nie posiada wyłącznie pozytywnych konotacji. Może się bowiem kojarzyć z zimnem i sterylnością, a zatem wnętrzami, takimi jak szpital czy hospicjum. W sztuce biel często kojarzona jest z zimą, między innymi w baśni o Królowej śniegu, wszystko to, co białe jest wrogie i niedostępne. W powieści Hermana Melvilla „Moby Dick”, biały wieloryb jest dla głównego bohatera, kapitana Ahaba, wcieleniem wszelkiego zła. W niektórych kulturach (na przykład w Chinach) biel stanowi również kolor żałoby.

Białe trumny w polskich realiach

Najczęściej jednak biel kojarzy się z niewinnością i dlatego to właśnie w tym kolorze będą wybierane trumny dla dzieci i młodzieży. W tym kontekście jasna barwa zwykle symbolizuje ponowne odrodzenie oraz wiarę w to, że dusza dziecka jest już w rękach Boga. Śmierć dziecka jest bowiem wielkim ciosem nie tylko dla rodziny, ale i dla całej społeczności. Biała trumna będzie zatem stanowić podkreślenie straty przedwcześnie zgaszonego życia. I chociaż dzisiaj katalogi trumien są niezwykle bogate, można wybierać z takich kolorów jak różowy, fioletowy czy niebieski, to właśnie białe trumny są najczęściej stosowane przy pogrzebach dzieci.

Dawniej, kiedy trumny były wykonywane przez stolarza na zamówienie, ich kolor nie miał tak dużego znaczenia, jak sam ubiór zmarłego. Dzieci chowano w białych ubrankach, młode kobiety, panny – w sukniach ślubnych. Kobietom zamężnym i wdowom ubierano na głowę chusty właśnie w tym odcieniu. Ponadto dzieciom wkładano do trumny zabawki, a zwyczaj ten jest nadal kultywowany podczas ceremonii pogrzebowych maluchów.

Niezależnie od wieku

W niektórych kulturach białe trumny wybiera się również dla dorosłych, którzy zginęli śmiercią tragiczną: dla podkreślenia ich niewinności oraz bezradności w obliczu śmierci. Warto również wspomnieć, że często przy wyborze takiego koloru trumny, wiek osoby zmarłej nie jest brany pod uwagę, a jedynym powodem jest preferencja krewnych, lub nawet zmarłego.

Biała trumna zawsze niesie ze sobą głęboki ładunek emocjonalny. Symbolizuje stratę, czystość oraz świętość. Jest również wyrażeniem nadziei na odrodzenie po śmierci.

Facebook
Instagram
Tik Tok
513 059 721