urny biodegradowalne

Czym są urny biodegradowalne?

Chociaż urny najczęściej składa się w tak zwanym kolumbarium, zdarza się, że umieszcza się je w grobie ziemnym, tak jak trumny. Dla osób, którym bliskie są pojęcia ekologii, lub dla tych, które kochają przyrodę, świetnym rozwiązaniem będą urny biodegradowalne. Stworzone z materiałów, które ulegają rozkładowi, sprawiają, że prochy dosłownie mieszają się z ziemią. Jakie są rodzaje urn biodegradowalnych i czy dostaniemy je również w Polsce?

Rodzaje urn bio

Na polskim rynku moUrna Biożna znaleźć szereg urn biodegradowalnych. Ponieważ są dostępne w naszym kraju, a zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne opcje pogrzebowe rośnie, producenci na stałe wprowadzają je do swoich katalogów. Materiały, z jakich zostały wykonane, ulegają tak zwanej biodegradacji, i są to między innymi:

 

·papier – utwardzany, formowany w kształt urny
·drewno
·łupiny kokosowe
·wiklina
·bambus
·glina

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się również bardziej innowacyjne materiały, np. bioplastik.

Czy z prochów wyrośnie drzewo?

Perspektywa odrodzenia po śmierci jest często komfortową wizją dla niejednego z nas. Niektóre urny biodegradowalne można kupić ze specjalnym dyskiem, zawierającym ziemię, nawóz oraz nasionka roślin lub drzew. Warto w tym miejscu podkreślić, że takie dyski są niezbędne do wyhodowania zieleni, ponieważ prochy są neutralne dla naszego środowiska, i nie posiadają żadnych składników odżywczych.

Jak więc urna biodegradowalna może zamienić się w roślinę? Na wysokości około 2-3 centymetrów urny umieszcza się dysk glebowy i nasiona. Pod wpływem wody dysk znacząco zwiększy swoją objętość. Mieszczące się pod dyskiem prochy wrócą zatem do natury, kiedy roślina będzie wzrastała. Taki zielony pochówek przyczyni się do zazieleniania terenu, a co za tym idzie, zwiększy produkcję tlenu.

Gdzie w Polsce można zostać pochowanym w bio-urnie?

Przed wyborem takiego rodzaju pochówku należy koniecznie sprawdzić, czy urna bio może zostać wykorzystana w danym miejscu. Chociaż dostępne w Polsce, ich użycie może się wiązać z lokalnymi przepisami cmentarza. Co prawda ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która reguluje wszelkie kwestie związane w pogrzebami, nie zabrania stosowania takiego rodzaju urn, to zarząd cmentarza może mieć własne regulacje dotyczące pochówków ekologicznych. Zawsze więc warto skonsultować się z administracją lub nawet urzędem gminy.

Ekologiczne pochówki

Razem z rosnącą świadomością ekologiczną w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na przyjazne naturze pochówki. Na świecie sporą popularnością cieszy się naturalne grzebanie zmarłych, polegające na owijaniu ciała w całun i składnie go bezpośrednio do grobu – bez trumny. W ten sposób zwłoki ulegają szybkiemu rozkładowi, a do gruntu nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Chociaż dla wielu takie rozwiązanie po śmierci może wydawać się kuszące, póki co w Polsce tego rodzaju pochówek jest niedozwolony.

Stosowanie ekologicznych form pochówków z pewnością będzie zyskiwało sympatyków. Możliwość wyboru urny biodegradowalnej jest już w naszym kraju dozwoloną opcją. Przed jej wyborem należy jednak zawsze upewnić się, że wybrany cmentarz spełnia warunki, aby taki pogrzeb zorganizować.

Facebook
Instagram
Tik Tok
513 059 721